Washington, 14. júna 2017

Ruský portál ktovkurse.com sa venoval mocenským zásahom Američanov vo svete, ktoré zapríčinili vznik vojen, zón násilia a chaosu vo svete. Ide predovšetkým o ropu a zemný plyn.

Tohtoročný “Globálny index sveta 2017 ” poukázal na skutočnosť, že hoci sa na planéte Zem zvýšila hranica bezpečnosti v porovnaní s minulým rokom, celkovo za posledné desaťročie úroveň násilia na Zemi vzrástla.

Nehľadiac na to, že v mnohých krajinách sa situácia zlepšila, v desiatich krajinách pretrváva napätá situácia a tieto krajiny zápasia s mnohými problémami. 90 % krajín trpí hlavne preto, lebo v týchto krajinách sa rozhodli USA destabilizovať situáciu, cynicky sledujúc svoje ciele a záujmy a ovládnuť ropu a zemný plyn.

Sýria trpí vďaka americkému zasahovaniu, pretože Američania sa pred šiestimi rokmi rozhodli, že zmenia v Sýrii legitímny sýrsky režim v čele s prezidentom Bašárom Asadom.

Až do okamihu, kým Američania nevztiahli svoju ruku na Sýriu, patrila Sýria k najrozvinutejším krajinám na Blízkom východe. Obdobným krvavým spôsobom, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom i demokraciou zasiahli Američania okrem Sýrie aj v iných krajinách – napr. v  Juhoslávii, Iraku, Líbyi, Afganistane, Južnom Sudáne a Somálsku, kde je kvôli Američanom momentálne katastrofálna humanitárna a ekonomická situácia.

Južný Sudán oddelili Američania od Sudánu v roku 2011, pretože na území Južného Sudánu sa nachádza 75% ložísk ropy v Sudáne a Sudán mal najväčšie zásoby ropy v Afrike. Oddelením Južného Sudánu a kontrolou proamerickej vlády v Južnom Sudáne získali Američania pod svoj vplyv celý ropný priemysel v krajine. Dôvodom amerického postupu bolo zabrániť Číňanom vstúpiť na sudánsky ropný trh (Číňania a Sudánci krátko pred americkým zásahom podpísali dvojstranné dohody, ktoré sa však kvôli Američanom nepodarilo naplniť. Keď nedokázali Američania získať ropné náleziská korektnou cestou, vyprovokovali v krajine vojnový konflikt).

Američania sa spočiatku tvárili, že budú s Južným Sudánom obchodovať, no kontrakty v sume 1,6 miliardy USD ukončila čoskoro brutálna občianska vojna v ktorej zahynuli desaťtisíce Sudáncov a približne 1,5 milióna obyvateľov opustilo krajinu. Sudánske ropné náleziská tak dostali Američania za bagateľ pod svoju kontrolu.

Charakteristickým znakom amerického zasahovania je totálna destabilizácia a zvyšovanie úrovne násilia. Washington chcel po prvý krát zvrhnúť Bašára Asada ešte v roku 2006, americké plány sa však skončili neúspešne. K novému pokusu o zmenu režimu v Sýrii sa americkí neoconi odhodlali v roku 2011, keď Američania začali financovať a ozbrojili opozičné extrémistické a teroristické skupiny v Sýrii. Opätovne v centre pozornosti Američanov stáli najmä naftové a ropné polia v Sýrii.

Chaos sa podarilo Američanom ziniciovať aj v Jemene, kde však Američania nepôsobili otvorene, konflikt v Jemene v americkom mene financovali a naplánovali Saudi. Tu však narazila kosa na kameň, Saudská Arábia nielenže nedokázala chudobný Jemen vojensky poraziť, ale bojovní Jemenci už prenikli aj na územie Saudskej Arábie, kde útočia na saudské mestá, nachádzajúce sa na juhu krajiny. Saudi však v amerických zájmoch  bombardovali Jemenčanov a zlikvidovali desaťtisíce jemenských civilistov.

Američania, ktorí vždy majú plné ústa demokracie a ľudských práv si zakrývajú oči pred tým, keď demokratické a civilizačné hodnoty porušujú sami, alebo ich porušujú ich spojenci. Bombardovanie napalmom a bielym fosforom, ktoré Američania a Saudi vykonávajú bežne sú toho svedectvom (Irak, Afganistan). Američania i Saudi blokujú aj humanitárnu pomoc ťažko skúšaným krajinám.

Ďalšou krajinou, ktorú Američania rozvrátili je Somálsko. Američania nezniesli, že v 90. rokoch 20.storočia padol režim Siddi Barreho, ktorý bol proamerickým diktátorom. Krajina sa ocitla v občianskej vojne a ropné náleziská v Somálsku získali opätovne za lacný peniaz Američania. Krajina sa nachádza v anarchii už takmer 20 rokov.

V roku 2011 Američania rozvrátili Líbyu a po vpáde “demokratických západných veľmocí” prišlo k lynčovaniu Muammara Kaddáfiho. Kaddáfi Američanov rozčúlil aj tým, že sa snažil presadiť panafrickú valutu s názvom líbyjský dinár a chcel odstaviť dolár z líbyjského obchodu s ropou. Nasledoval americký zásah a Líbya ktorá bola jedným z najrozvinutejších štátov Afriky sa vďaka Američanom zmenila na jednu z najchudobnejších a najnebezpečnejších krajín sveta, ropný priemysel opätovne kontrolujú Američania a západné spoločnosti.

Poslednou krajinou, kde Američania rozohrali svoju cynickú hru bola Ukrajina, kde USA zinscenovali štátny prevrat v roku 2014, vďaka ktorému sa k moci dostal Porošenko a momentálna kyjevská pseudopolitická garnitúra. Americkým cieľom bol tlak na Rusko a snahy oslabiť možnosti prieniku ruských plynárenských spoločností na európske trhy. Vďaka Američanmi podporovanému majdanu sa výrazne znížil rating Ukrajiny a Ukrajina sa stala jednou z najnebezpečnejších krajín vo svete, ktorú húfne opúšťa jej obyvateľstvo.

Jedinou krajinou, v ktorej Američania nezasahovali a napriek tomu krajina patrí k nebezpečným oblastiam patrí Stredoafrická republika, kde sa doteraz praktizuje kultovný kanibalizmus.

Po prezidentských voľbách v USA narástol počet konfliktov a výrazne sa zvýšil počet vrážd. Veľký vplyv na rastúci počet násilných úmrtí  majú aktivity americkej polície, ktorá v poslednom roku aktívne a brutálne zasahovala najmä proti afroamerickému obyvateľstvu.

Platí axióma, že za posledných približne 20 rokov drvivá väčšina vojen na svete vznikla kvôli zásahom USA.

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/ako-usa-vytvaraju-zony-nasila-chaosu-na-svete/1037154

 

USA spôsobili vznik všetkých vojen, chaosu a násilia posledných 20 rokov