Zuzana Lipová nadvihuje závoj tajomstva, ktorý zahaľuje najvplyvnejšiu medzinárodnú židovskú organizáciu.

Medzinárodný židovský spolok B’nai B’rith (Synovia zmluvy) pôsobí aj na Slovensku. Sami seba označujú ako medzinárodnú židovskú politickú humanistickú organizáciu, no vo svojich cieľoch majú predovšetkým ochranu židovských záujmov, štátu Izrael a jeho politiky, a hoci sa venujú aj charite a sociálnym aktivitám, tie sú určené najmä židom.

Podľa príspevkov zverejnených na internetovej stránke Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (teda aspoň tých príspevkov, ku ktorým sa „obyčajný“ človek bez užívateľského hesla dostane) a spriatelených profiloch na sociálnej sieti Faceboook (napríklad Priatelia Izraela), treba uznať, že svoje hlavné ciele plnia svedomito.

Natíska sa však otázka, či náhodou nemáme do činenia so zahraničnými agentmi, ktorí pracujú na zvrchovanom slovenskom území v prospech cudzieho štátu. Synovia zmluvy svoje sionistické poslanie (sionizmus = politické a nacionalistické hnutie požadujúce založenie a udržiavanie židovského štátu v Palestíne) maskujú slovami o humanizme a tolerancii, no neodškriepiteľne protežujú iba židov a Izrael.

Neskrývane vystupujú proti posilňovaniu národného povedomia európskych národov (po príklady nemusíme chodiť ďaleko, Slovákom je stále predhadzovaný Slovenský štát a čokoľvek národné je označované ako nacionalistické, extrémistické, šovinistické či dokonca antisemitské), pričom pri posilňovaní židovskej myšlienky účel svätí akékoľvek prostriedky.

Nič nenechajú na náhodu

B’nai B’rith založil v roku 1843 v New York City Henry Jones spolu s ďalšími jedenástimi nemecko-židovskými imigrantmi. V súčasnosti spolok sídli vo Washington D.C. a pôsobí vo viac než 50 štátoch sveta. Reči o neovplyvňovaní medzinárodnej politiky sa javia vskutku smiešne vo svetle udalostí, ktorých sme denne svedkami. Synovia zmluvy nič nenechávajú na náhodu, v roku 2007 otvorili zastúpenie B’nai B’rith pri Európskej únii v Bruseli, ktoré monitoruje európsku situáciu židov a vzťahy so štátom Izrael, podáva o nich informácie a pozýva členov Európskeho parlamentu a Európskej komisii do diskusií.

Na Slovensku máme hneď dve lóže B’nai B’rith . V októbri 1991 vznikla lóža s názvom Tolerancia a jej prvým prezidentom sa stal MUDr. Pavel Traubner. Na slávnostné zhromaždenie, ktoré sa konalo v bratislavskom hoteli Forum, prišli hostia z Francúzska, Veľkej Británie, Rakúska a Maďarska, zhromaždenie osobne pozdravil vtedajší predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, prišla takmer celá vláda na čele s premiérom Jánom Čarnogurským, nechýbal primátor Bratislavy, diplomatický zbor, mnohí verejní činitelia, pozdravy poslali aj biskupi. Oficiálne médiá však o tejto udalosti akosi mlčali. Akoby sa nič mimoriadne nestalo.

Podľa dostupných informácií je súčasným prezidentom lóže Juraj Alner, novinár, ktorý sám priznáva, že za Slovenského štátu prežil deportácie slovenských židov vďaka prezidentskej výnimke pre jeho starého otca, po vypuknutí Slovenského národného povstania v lete 1944 ušli na vidiek, kde sa skrývali až do oslobodenia, v roku 1946 sa z útrap vojny liečil na pobyte vo Švajčiarsku. Viceprezidentom je Pavel Traubner, neurológ, čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, podpredseda Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Aktivity denného života má na starosti Grigorij Mesežnikov, novinár, ktorý s Martinom Bútorom (hlavným poradcom prezidenta Andreja Kisku) zakladal Inštitút pre verejné otázky.

Karta sa obrátila

Roku 1994 bola obnovená košická lóža Concordia, slávnosti sa zúčastnil aj vtedajší primátor Košíc Rudolf Bauer. Prezident lóže Tomáš Teššer o jej činnosti prezradil: „Toho času máme na programe mesačné stretnutia s prednáškami o judaizme, histórii košického židovstva a iné témy vedeckého a spoločenského charakteru. Máme za hostí hercov, generálnych konzulov, veľvyslancov a významné osobnosti spoločnosti z Košíc a celého Slovenska. Otvorenými schôdzami dáme možnosť účasti aj všetkým členom ŽNO Košice.“

Zistiť o B’nai B’rith podrobnejšie informácie je náročné. Na jednej strane tvrdia, že nie sú žiaden tajný spolok, na druhej strane stopy za sebou usilovne zametajú, akoby robili niečo nekalé. Rôzni autori ich spájajú so slobodomurármi, dokonca sú vraj najviac zasvätená časť celého slobodného murárstva. Synovia zmluvy to popierajú, no priznávajú, že ich spolok vznikol ako alternatíva k slobodným murárom v čase, keď títo nedovoľovali židom do ich lóží vstupovať.

Dnes sa karta obrátila, Synovia zmluvy hrajú prvé husle a politici, ktorí nechcú mať problémy, sa snažia s lóžami B’nai B’rith dobre vychádzať. Vie to aj Iveta Radičová, pôvodne sociologička, neskôr riaditeľka Nadácie S. P. A. C. E. (medzi sponzormi figurujú napríklad Nadácia otvorenej spoločnosti či Svetová banka), neskôr ministerka práce a sociálnych vecí a následne kandidátka na prezidentku Slovenskej republiky. Okrem nadštandardných vzťahov s niektorými zástupcami Tolerancie, osobne navštívila lóžu 25. mája 2008. Tá istá Iveta Radičová bola v rokoch 2010 až 2012 premiérkou slovenskej vlády.

Aj Robert Fico vie, kedy a kam treba chodiť so sklonenou hlavou. V apríli 2008 sa počas návštevy New Yorku stretol aj s predstaviteľmi B’nai B’rith, American Jewish Committee a Anti-Defamation League. Jeho minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v tomto trende pokračuje. V roku 2013 sa podľa informácií slovensko-židovských novín DELET stretol v New Yorku so zástupcami dvoch kľúčových židovských organizácií pôsobiacich tak v Spojených štátoch, ako aj vo svete – Amerického židovského výboru a organizácie B’nai b’rith. Počas stretnutia minister Lajčák potvrdil nulovú toleranciu Slovenskej republiky proti prejavom antisemitizmu a aktívnu vládnu podporu boja proti nim.

Zvláštne zoznamy

Sionizmus a politiku štátu Izrael otvorene podporujú aj niektorí intelektuáli, umelci, podnikatelia, verejní činitelia či dokonca politici v slovenskom parlamente. Členmi skupiny priateľstva so štátom Izrael sú naozaj zaujímavé mená: Ján Figeľ (KDH), Antonín Cicoň (SMER-SD), Pavol Goga (SMER-SD), Mikuláš Huba (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti), Marián Kéry (SMER-SD), Peter Osuský (SaS), František Šebej (Most-Híd), Richard Vašečka (Oľano), Juraj Droba (SaS), Alojz Hlina (Oľano, KDH), Martin Chren (SaS), Maroš Kondrót (SMER-SD), Ľubomír Petrák (SMER-SD), Branislav Škrípek (Oľano), Pavol Zajac (KDH), Monika Gibalová (KDH), Pavol Hrušovský (KDH), Miroslav Kadúc (Oľano), Peter Muránsky (KDH), Alojz Přidal (KDH), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) či Jana Žitňanská (KDH).

Slepí podporovatelia Izraela sú zdanlivo aj v iných domácich či medzinárodných organizáciách, no pri pozornejšom pohľade sa ukáže, že sú to (až na výnimky) stále tí istí ľudia. V októbri 2015 slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) zvolala verejné zhromaždenie na vyjadrenie solidarity s Izraelom, ktorý čelí vlne zákerných teroristických útokov palestínskych militantov. Vyhlásenie podpísali okrem vtedajšieho podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Jána Figeľa, predsedu zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja, poslancov Antona Martvoňa, Petra Osuského, či europoslankyne Jany Žitňanskej aj Milan Lasica, Božidara Turzonovová, Andy Hryc, Magda Vášáryová, Marián Slovák, Zita Furková, Eva Matejková, šéf týždenníka .týždeň Štefan Hríb, bývalý minister zahraničných vecí a guru piatej kolóny na Slovensku Pavol Demeš, psychiater a aktivista Peter Hunčík, šéf Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský… Väčšina z podpísaných sú židia, a preto je čiastočne pochopiteľné, že politiku Izraela a dianie na jeho území, vidia svojou, pre nás často nepochopiteľnou optikou (vidieť krivdu vždy iba na jednej strane nemôže viesť k ničomu dobrému) .

V roku 2013 vydal Ústredný zväz židovských náboženských obcí brožúrku, ktorá sa veľmi rýchlo rozšírila medzi novinármi. Zostavila ju Lucia Kollárová, novinárka, ktorá sa príslušnosťou k židovskej obce netají, práve naopak. Podľa tejto brožúrky patria k židom na Slovensku aj spevák Peter Lipa, herec a riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura, divadelný a filmový režisér Martin Porubjak, hudobný skladateľ Peter Breiner žijúci v New Yorku, básnik a textár Ján Štrasser či slovenský režisér žijúci v Českej republike Juraj Herz. Niekde sa však asi stala chyba, lebo takmer všetci, okrem Štrassera, sa proti zverejneniu svojho mena v predmetnej brožúrke ohradili.

V čase internetu je tento postoj minimálne naivný, človek tu nájde naozaj všeličo, dokonca aj rôzne zoznamy. Ako napríklad aj dve pokračovania čiastočného zoznamu židov v politike a kultúre na Slovensku (čítajte TU a TU)  alebo zoznam členov bratislavskej lóže Tolerancia TU. Či sú pravé, vedia iba menovaní, no pokiaľ budú fakty o sebe a svojej činnosti neustále zahmlievať a tajiť, nebude s čím porovnávať a overovať. Hoci skutočný život mnohé napovedá…

 

Nový svetový poriadok – Synovia zmluvy